Cevap: Et ve yağların kıyıldıktan sonra lezzet vericilerle birlikte doğal veya yapay kılıflara doldurulmasının ardından belirli koşullarda olgunlaştırma ve kendine has ısıl işlem uygulanarak üretilen et ürünüdür.

Cevap: Fermente Sucuk: Et ve yağların kıyıldıktan sonra lezzet vericilerle birlikte doğal veya yapay kılıflara doldurulmasının ardından belirli koşullarda fermantasyon ve kurutma işlemleri uygulanarak üretilen et ürünüdür.

Emülsifiye Et Ürünü: Dana eti, dana yağı ve buzun homojen bir şekilde karıştırılarak elde edilen hamurun doğal ya da yapay kılıflara doldurulup ısıl işlem uygulanmasıyla oluşan et ürünüdür.

Cevap: Isıl işlem görmüş sucuklarda en fazla yağ oranı %35, fermente sucuklarda en fazla yağ oranı %40’dır.

Cevap: Dana eti kullanılarak üretilen Kasap Kangal Sucuk ürünümüz yoğun bir baharat oranına sahiptir. Yine Dana eti kullanılarak üretilen Geleneksel Kangal Sucuk ürünümüzde kendine has kısmen daha yumuşak bir baharat karışımı vardır.

Cevap: Ürünlerimiz Afyonkarahisar’da Türkiye’nin en kaliteli etleriyle, en modern üretim makinelerinde, tecrübeli bir üretim ekibi tarafından üretilmektedir.

Cevap: İşlenmiş et ürünlerimizde ham madde tedarik, hayvan kesim, ham maddeleri üretime hazırlama, işleme, sınıflandırma, ambalajlama, etiketleme, kontrol etme, depolama, nakliye gibi tüm ürün aşamalarında İslami koşullara uygun ortamı sağlayarak sektörde ilk defa Helal Sertifikası alan kurum olduğumuzu gururla belirtmek isteriz.

Cevap: Daha az baharatlı ve daha fazla kurutularak, fermantasyon teknolojisi ile üretilen Geleneksel Kangal Sucuk, dananın kol ve but etleri kullanılarak yapılır ve protein oranı %16-18’dir. Daha çok baharatlı ve ısıl işlem uygulanarak olgunlaştırılan Kasap Kangal Sucuk ise dananın döş ile pençeta etleri kullanılarak yapılır ve protein oranı %14-15’dir.

Cevap: Ürünlerimizden sucuk, salam, sosis ve jambon grubu glüten içermemektedir. Salam sosis ve jambonda kullanılan nişasta patates nişastası olup glüten ihtiva etmemektedir. Pastırma üretiminde kullanılan “çemen unu”nun bileşiminde glüten bulunduğu için pastırma grubundaki ürünlerimiz glüten içermektedir.

Cevap: Ürünlerimiz 0/+4 derecede, muhafaza edilmelidir. Satın alınan ürünün poşet içerisinde buzdolabında saklanması halinde küflenme ve mayalanma meydana gelmektedir. Dilimli veya sosis gibi soyulmuş ürünlerimiz, üzerlerinde belirtildiği gibi ambalaj açıldıktan sonra 2 gün içerisinde veya 3 gün içerisinde tüketiniz şeklinde uyarı bulundurmaktadır. Uyulmadığı takdirde tatta bozukluk, kuruma, küflenme gözlenebilir. Sucuk ürünlerimizi poşet yerine kâğıt kullanarak buzdolabında daha uzun muhafaza edebilirsiniz.

Cevap: Tüketici iletişim hattından 0 850 303 19 22, web sayfamızdaki iletişim formundan www.ikbalgida.com, e-posta yoluyla info@ikbal.com ikbal@ikbal.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Cevap: ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO:22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve Helal Gıda Uygunluk Belgesi bulunmaktadır.

Cevap: Ürün küflenmesinin birçok sebebi vardır. Ürünler uygun saklama koşullarına uyulmadığı zaman küflenebilir. Ya da vakumlu bir ürün ise; vakum üzerindeki küçük bir delik ya da vakum atması ürünün küflenmesine sebep olabilir. Küflenme ürün çeşidine göre değişkenlik göstermektedir.